מה נחשב לתאונת עבודה?

תאונת עבודה היא אירוע המתרחש במקום העבודה, הגורם לפציעות עובדים. תאונות עבודה יכולות להיגרם מגורמים רבים ושונים, כולל טעות אנוש, תקלה במכונות, תנאים מסוכנים או גורמים סביבתיים כמו רעש, אור וטמפרטורה. ההגדרה של תאונת עבודה משתנה מעט בין המדינות, אבל הפרמטרים הכלליים זהים, והנה מה שצריך לדעת.

הגדרה של תאונות עבודה

ניתן להגדיר תאונת עבודה ככל אירוע בלתי צפוי המתרחש בעת ביצוע מטלות הקשורות לעבודה בתשלום או במהלך שעות העבודה. תאונה זו אמורה לגרום לפציעה פיזית או להוביל להשפעות בריאותיות ארוכות טווח, נכות זמנית או קבועה, ואפילו מוות. תקריות המתרחשות במהלך ארוחת הצהריים או בדרך לעבודה וממנה אינן נחשבות בדרך כלל לתאונות עבודה.

דוגמאות לתאונות עבודה

תאונות עבודה יכולות ללבוש צורות רבות, מחתכים וכוויות קלים ועד לפציעות חמורות יותר כמו עצמות שבורות, חתכים, טראומות ראש, נקעים או שיתוק. הם יכולים לנוע גם ממצבים חריפים מתאונות לכאלה הנובעות מחשיפה ממושכת למצבים מסוכנים, כגון מחלות מפותחות כמו מחלות בדרכי הנשימה או אובדן שמיעה.

הסוגים הנפוצים ביותר של תאונות עבודה כוללים החלקות, מעידות ונפילות, תאונות שבהן מעורבות מכונות או ציוד, התחשמלות, תאונות חשיפה כימיות וביולוגיות ותאונות הקשורות לתחבורה.

אחריות על תאונות עבודה

מעסיקים אחראים ליצירת סביבת עבודה בטוחה לעובדים ולמזעור הסיכון לתאונות על ידי הקפדה על נוהלי בטיחות תקינים והכשרת עובדים בהתאם. במקרה של פגיעה בעבודה, על המעסיקים לתעד את האירוע ולדאוג למענה מיידי ויעיל תוך נקיטת צעדים על מנת להבטיח שהתאונה לא תתרחש שוב, כגון הכשרה מחדש של העובדים בנושא בטיחות בעבודה.

העובדים אחראים גם לנקוט באמצעי בטיחות נאותים, שימוש בציוד מגן שסופק על ידי המעסיק, דיווח על מצבים לא בריאים ולא בטוחים וביצוע הוראות בטיחות. עיסוק בהתנהגות פזיזה בזמן העבודה עשוי לפטור את המעסיקים מאחריות במקרה של תאונה.

צרו קשר עם עו"ד יובל וסרברגר בר >>>

דיני נזיקין כללי
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
למה עורכי דין צריכים יח"צ?
השימוש באנשי יחסי ציבור בקרב עורכי דין ומשרדיהם, הולך וגובר עם השנים. זה אך טבעי, לאור התחרות הקשה שיש...
קרא עוד »
אוק 26, 2020
משמורת ילדים – מה זה וכיצד זה משפיע על הילדים שלנו
תחום הגירושים נחשב לתחום הרגיש ביותר בעולם המשפט, ואם לא אז בוודאי אחד הרגישים שבהם. ההסבר לכך הוא...
קרא עוד »
אפר 02, 2021
בעלי עסקים: אולי גם אתם צריכים מרכזייה חכמה?
לא מעט בעלי עסקים כבר הבינו את יעילותה של המרכזייה החכמה, ואכן בימים הללו, ימים בהם ישראל נמצאת תחת...
קרא עוד »
אפר 21, 2020