מהי קובלנה פלילית?

קובלנה פלילית

אישום פלילי שהמאשים הוא אדם פרטי נקרא בשם קובלנה פלילית. בשונה מאישום פלילי רגיל שבו המאשימה היא המדינה. המטרה של הקובלנה היא להעמיד את הנאשם לדין על מעשיו, ולהביא לכך שהוא יקבל את עונשו. 

באילו מקרים ניתן להגיש קובלנה פלילית?

על פי החוק לסדר דין פלילי יכול כל אדם להגיש קובלנה פלילית, וזאת בגין רשימה מסוימת של עבירות המפורטות בחוק. מה שמאפיין את העבירות הללו היא שאין לציבור עניין רב בו, ואילו ליחיד יש כן עניין משמעותי בהם. לדוגמה, עבירות לשון הרע, גרימת מטרדים, פגיעה בצנעת הפרט וכדומה.

> מידע נוסף בלינק https://www.ayalonlaw.co.il/cat5.html

תהליך הגשת הקובלנה

לאחר שיחיד מגיש קובלנה פלילית, יש ארכה של חמישה עשר ימים בהם תקבל התביעה הכללית את ההחלטה האם היא מעוניינת לנהל את ההליך במקום בקובל. במידה ואכן הוחלט על ידי התביעה הכללית להחליף את הקובל ולנהל את ההליך המשפטי, הקובלנה תוחלף בכתב אישום. את הקובלנה הפלילית יש להגיש לבית משפט השלום. הקובל יכול להגיש אותה בעצמו, או להתנהל על ידי בא כוחו. יש שני מקרים בהם בית המשפט עשוי לכפות על הקובל לשכור שירותי ייצוג של עורך דין כדוגמת עו"ד איילון בירנבאום למשל. וזאת אם הוא התרשם שאין ביכולתו של הקובל לנהל בכוחות עצמו את הדיון. או במקרים בהם הקובל מנהל את הדיון בצורה טורדנית. במידה והובהר לקובל כי עליו למנות עורך דין מטעמו תוך זמן מסוים, והוא לא עשה זאת בית המשפט עשוי לראות אותו כתובע שלא התייצב.

לשקול היטב לפני הגשת קובלנה

חשוב מאוד לשקול היטב את הנתונים השונים לפני שמחליטים להגיש קובלנה. וזאת כי מדובר על תהליך שלא תמיד יהיה קל ומהיר. כמו כן הוא כרוך במקרים רבים בעלויות כספיות בלתי מבוטלות. מה גם שבמקרה והנאשם יצא זכאי לאחר הדיון, הוא יוכל לתבוע פיצויים ממגיש הקובלנה. מה שעשוי להעמיד אותו מול הוצאה כספית משמעותית. לצד העובדה שהוא לא הצליח להעמיד את הנאשם על מקומו ולהוביל אותו לקבלת העונש שמגיע לו לקבל לפי דעתו. כמו כן במקרים מסוימים יהיה מומלץ לפעול באמצעות עורך דין.

 

דיני נזיקין כללי
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
עורך דין
שוק ההון כיום, עורכי דין מספקים מגוון שירותים, לרבות: מתן ייעוץ משפטי כללי על החוק, התקנות והמדיניות...
קרא עוד »
אוק 20, 2022
אבני חן נסתרות: ארבעה יתרונות לא מוערכים של מערכת ניהול עסקית
כשצוללים לתוך עולם מערכות הניהול העסקי (BMS), קל להדגיש את החשודים הרגילים ביתרונות: יעילות, ארגון...
קרא עוד »
אפר 17, 2024
לשון הרע בפייסבוק – מה עושים במקרה כזה?
בשנים האחרונות, התרחבות התופעה שבה אנשים מכפישים את האחר ומוציאים את דיבתו רעה ברחבי הרשת. מה בדיוק...
קרא עוד »
אוק 29, 2020