פינחס ספיר 8

נס ציונה

08-95863264

sun - thu: 9:00 - 17:30

תביעה ייצוגית

כיצד מתבצע הליך של תביעה ייצוגית?

תביעה ייצוגית מוגשת במשפט האזרחי על ידי אזרח אחד שפועל בשם אנשים רבים שהתארגנו לשם ההגשה, ולכן הצעד הראשון הוא למצוא אנשים כאלה שיצטרפו אליכם. הבסיס הוא פגיעה דומה שנגרמה לכולם בגלל שימוש במוצר או בגלל שירות מסוים שאיחד אותם סביב המקרה.

מה חייב להיות בתביעה הייצוגית?

תביעה ייצוגית תתבסס לפחות על מקרה פגיעה אחד שנגרם לכמה אנשים ולכן מי שנתבע הוא בדרך כלל גוף שיש לו אפשרות לעשות זאת בצורה קבוצתית, כמו רשות או ארגון או חברה. יש להוכיח שיש יותר מנפגע אחד ולכן הפגיעה היא בהיקף גדול גם אם סכום הנזק הוא קטן. חשוב להבין את ההבדל משום שההצדקה לתביעה היא שכל נפגע בפני עצמו לא יתבע על נזק בסכום קטן בגלל עלויות ההליכים המשפטיים, אבל כשקבוצה מתאגדת לכך זה כדאי ויעיל יותר. זה גם מוכיח שיש כאן עילה מוצדקת לפעול משפטית. כאן הצדק ייעשה לאנשים רבים בבת אחת ולכן בית המשפט עשוי לנטות לצדם ולא לדחות זאת על הסף.

איך מתנהל ההליך?

מדובר בהליך שינוהל על ידי אדם אחד משום שהוא מייצג את כל הקבוצה של הנפגעים, ולכן גם יקבל פיצוי גדול יותר יחסית בגלל הפעילות שלו. התביעה מוגשת על ידי עורך דין שלומי וינברג שמתמחה בתחום זה על ידי הגשת תובענה ייצוגית לבית המשפט ובקשה להכיר בה ככזו. חשוב לדעת שבשנים האחרונות בית המשפט אינו נוטה לקבל אוטומטית כל טענה על פגיעה שמצדיקה הגשת תובענה ייצוגית ולכן היא חייבת להיות מבוססת היטב ומלווה בהוכחות מוצקות, כמו גם להיות מנומקת בבהירות למה לא מדובר בתובענה טורדנית. במקרים שבהם יהיה אפשר להגיע לפשרה בין הצדדים בית המשפט יעדיף זאת כדי לפצות ולחסוך בהוצאות משפט וגם את זה כדאי לקחת בחשבון מראש.

Share this post

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך: