פינחס ספיר 8

נס ציונה

08-95863264

sun - thu: 9:00 - 17:30

הוועד הלאומי לכנסת ישראל

הוועד הלאומי לכנסת ישראל – על מה היה אחראי?

בשנות המנדט הוועד הלאומי לכנסת ישראל היה אחראי על ייצוג של היישוב היהודי בפני השלטונות הבריטיים בידם היה המנדט. יושב הראש הראשון של הוועד היה דוד ילין אשר הפך לדמות היסטורית מוכר וכזו שהצליחה להניע שינויים רבים וחשובים למדי.

לא הגורם החשוב בתקופת המנדט

הוועד הלאומי לכנסת ישראל יחד עם אסיפת הנבחרים היו אחראיים על ייצוג היהודים מול הבריטיים, אך לצד זאת הסוכנות היהודית הייתה הגורם המשפיע ביותר בתקופה הזו. לאור זאת ניתן לומר בבירור כי מדובר במצב בו המציאות איננה באמת כפי שהיא נראית.

בגדול הסוכנות היהודית הפקיע חלק משמעותי מהנציגות הישירה של היישוב והייתה אחראית על אינספור מישורים שנגעו לחיים האישיים של האנשים באותם זמנים, דבר שהיה מרשים במיוחד ובעל תועלת יוצאת דופן מבחינה היסטורית.

ייצוג מול הבריטים בכל מישורי החיים

בין אם מדובר על נושאי בריאות ובין אם חינוך וסעד, הוועד הלאומי לכנסת ישראל היה אמון על הייצוג מול הבריטים. כך הוא דאג לעשות זאת בצורה כזו שתייצג את העם ורצונותיו ותדאג לכל צרכיו. הוועד וראשי התחלפו מידי מספר שנים וזאת על פי בחירות אשר נעשו על ידי אסיפת הנבחרים.

בכל אופן, כפי שאפשר להבין, ישנם מספר גופים אשר היו אחראיים על המדינה בתקופת המנדט. לחלקם חשיבות רבה יותר ולאחרים חשיבות מועטה, כאשר עליכם להבין כי ההתנהלות הכללית הייתה מעט מסורבלת ולכל גוף עדיין לא בהכרח היו את כל הסמכויות שאמורות היו להיות בחזקתו. אפשר לספר וללמוד עוד המון על התקופה הזו, כאשר תוכלו לקרוא לעומק את הוועד וגופים אחרים בצורה קלה ונגישה דרך חיפוש מהיר ברשת. אז למה אתם מחכים?

Share this post

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך: