פינחס ספיר 8

נס ציונה

08-95863264

sun - thu: 9:00 - 17:30

האם חוקי להשתמש במכשירי מעקב?

האם חוקי להשתמש במכשירי מעקב?

מרגישים שעוקבים אחריכם כל הזמן? אנשים שיש להם מה להסתיר הם אנשים שלהם לא רק יש את התחושה הזו אלא לבטח גם ניסו ואולי אף הצליחו לבצע עליהם מעקב. יש מעקב אקטיבי אשר מבוצע על ידי אדם אחד שעוקב אחרי המעשים של אדם ספציפי, ויש מעקב אשר מבוצע על ידי שימוש בל מיני מכשירי ריגול מתוחכמים (כמו מקליטי קול, מצלמות IP ועוד) אשר מאפשרים להיות במיקום אחר כשאר האדם שעליו מציבים מעקב יש מכשירי הקלטה והאזנה שפעילים מסביב לו כל הזמן. אולם, אנחנו כל כך רגילים לשמוע על הקלטות נסתרות והאזנות סתר, עד כי שכחנו לשאול האם בכלל זה חוקי להשתמש במכשיר שנועד למעקב.

עוקבים אחרי העובד המודרני

מקום העבודה שלנו תמיד עוקב אחרינו, אם אנו מודעים לכך או לא. כמעט כל עובד אשר לו יש רכב מטעם העבודה או טלפון סלולרי מטעם העבודה הוא כזה אשר מקום העבודה עצמו בכל רגע נתון יכול לדעת היכן הוא ממוקם, ואף מבצע שימוש בטלפון ו/או ברכב על מנת לאתר את העובד ואת המיקום שלו בכל שעה ושעה. זה מתרחש בעיקר אצל עובדים שלא עובדים דרך המשרד, כי אם כאלה אשר יוצאים אל עבר מקומות של מפגש עם הלקוחות, וכך המעביד יכול לוודא האם העבודה מתבצעת או שמא העובד מנצל את היעדרו ממקום אחד גלוי למטרה שהיא אינה למטרות עבודה.

האם זה מותר?

לגבי השאלה האם מותר לבצע מעקב תוך שימוש במכשירי מעקב יש כל מיני תשובות אשר תלויות במידה רבה בגורם שמבצע את המעקב עצמו. הרי יש גורמים רשמיים ולא רשמיים בכל מדינה אשר נשלחים על מנת לבצע ריגול אחר גורמים אחרים כל הזמן. אנחנו רואים את זה כל הזמן עם שוטרים שעובדים תחת מסווה באזורים עברייניים וכן אצל יחידות מובחרות של ריגול שם המבצעים עצמם לעולם אינם חושפים את זהותם ונמצאים "מתחת לרדאר". מה לגבי אנשים שאר מעוניינים לבצע מעקב אחר אדם אחר, אנשים פרטיים שזו לא העבודה שלהם? כאן זה חשוב מאוד להבין את לשון החוק ואת הענישה אשר קיימת בביצוע של ריגול ומעקב שלא לפי המותר.

Share this post

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך: