פינחס ספיר 8

נס ציונה

08-95863264

sun - thu: 9:00 - 17:30

הטרדה מינית

הטרדה מינית

הטרדה מינית היא שם כולל לסוגים רבים של מעשים או דיבורים הנעשים בצורה הפוגעת בהקשר מיני בזולת. הדרגה החמורה ביותר של הטרדות מיניות היא כמובן מגע שלא בהסכמה, אך פעמים רבות דיבור בעל אופי מיני יכול להיות הטרדה מינית של ממש, וכן הצעה או הבטחה לתגמול עבור תמורה בעלת רקע מיני היא הטרדה מינית לכל דבר. מסקר שערך המשרד לבט"פ לפני כעשור עולה כי אחת מכל שלוש נשים בישראל עברו במהלך חייהם הטרדה מינית ברמה כזאת או אחרת, וההשערות הם שהמספרים כנראה גדולים אפילו יותר.

כיצד מטפלים בהטרדה מינית בישראל

בישראל כמו במדינות מערביות הטרדה מינית היא עבירה פלילית לכל דבר שעונשה הקבוע בחוק הוא מאסר. ולכן, הדרך לטיפול בהטרדה מינית עוברת בתלונה במשטרת ישראל, ובירור התלונה אל מול העבריין בחדרי החקירות ובבית המשפט. אמנם, ההערכות מדברות על אחוזים בודדים מהמקרים אשר מגיעים לתלונה במשטרה ואחוזים נמוכים עוד יותר של מקרים הנגמרים בהרשעת העבריין. הסיבות לכך הן רבות. בראש ובראשונה מנגנון ההדחקה אצל הנפגע אשר גורם לו להתכחש לעובדה שנפגע בכדי להתמודד עם הטראומה הרגשית הנגרמת במהלך הפגיעה. בנוסף, סיפורים שונים על יחס לא הולם של חוקרי משטרה, וסגירת תיקים גורמים לרבים להחליט שלא להתלונן. במגזר הדתי והחרדי ישנם ארגונים הפועלים למיגור תופעת ההטרדות המיניות בתוך המגזרים, כאשר הם עובדים בשיתוף פעולה חלקי עם המשטרה ורשויות החוק.

> קראו על שימוע לפני הגשת כתב אישום

הטרדה מינית תוך ניצול יחסי מרות

כאשר מדובר בהטרדה הנובעת מתוך ניצול של יחסי המרות של הפוגע, קובע החוק הגנה יתרה כלפי הנפגעים, וקובע הקלות אשר תפקידם לגרום לריחוק שימנע ניצול של יחסי המרות למטרות מיניות. ולכן, במקרים כאלה הטרדה מינית יכולה להיות גם כאשר הנפגע לא העז להראות או להגיד שאינו מעוניין במעשים, בניגוד למקרים אחרים בהם הטרדה מינית נחשבת רק כאשר הנפגע מביע את מורת רוחו.

 

Share this post

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך:

עורך דין דיני חוזים

עורכי דין חוזים, מתמחים בסיוע ללקוחות לנהל משא ומתן, לנסח, לבדוק ולנהל חוזים. הם מתמחים בפתרון סכסוכים או הסדרת הסכמים בין צדדים, בין אם אותם

קרא עוד »