ביטול כתב אישום

אם אתה עומד בפני כתב אישום, ייתכן שאתה תוהה כיצד ניתן לבטל אישומים כאלה.

מה המשמעות של ביטול כתב אישום?

במובנים מסוימים הם זהים, שכן כל אחד מהם גורם לנאשם לצאת לחופשי. אך ניתן לבטל אישומים רק לאחר הגשת כתבי אישום. 

באילו מקרים מבטלים כתבי אישום

ביטול כתב אישום יכול לנבוע מגורמים רבים. ביניהם כאשר נפגע בכתב אישום – קורבן שסביבו נבנה התיק – מחליט שלא לשתף פעולה. ייתכן שהקורבן שינה את דעתו, ואז אין טעם לתובע להמשיך ללא ראיות נוספות.

להלן חמש סיבות אפשריות נוספות לכך שעורך הדין שלך יוכל לבטל או לדחות את ההאשמות שלך:

  • אין מספיק ראיות. תובע רשאי לבטל כתב אישום אם ייקבע שהראיות נגד הנאשם אינן חזקות מספיק. לחלופין, אולי נמצאו ראיות חדשות המפחיתות את תיק התביעה נגד הנאשם. ייתכן שעורך הדין שלך יוכל להתערב עם התובעים והתביעה בעת עיון לראשונה בדוחות המשטרה ולטעון כי אין בסיס להגשת כתב אישום רשמי נגדך מלכתחילה בשל חוסר ראיות מספיקות. אם יוגשו כתבי אישום ללא קשר לחוסר ראיות מספיקות, עורך הדין שלנו יכול להגיש בקשה לביטול תיק.
  • בעיות פרוצדורליות. המשטרה והתביעה חייבות להקפיד על נהלים פליליים קפדניים בעת מעצר, הזמנה, חקירה, קביעת דיון בערבות או עיסוק בפעילות קדם משפט. אם זכויותיו של נאשם נפגעות, טעויות פרוצדורליות אלו עשויות למעשה להוות עילה לביטול תיק או הפחתת עונש. עם זאת, נושאים אלו עלולים להיות מורכבים, ולכן חשוב שתעבדו עם עורך דין מיומן ובעל ידע.
  • מחסור במשאבים. המציאות היא שתובעים ופרקליטים מחוזיים עוסקים לעתים קרובות בהרבה יותר מדי תיקים ממה שהם מסוגלים לטפל. כתוצאה מכך, הם עלולים להיאלץ להקצות את זמנם ומשאביהם למקרים מסוימים בעדיפות, תוך ביטול או ביטול פשעים קלים. זה סביר יותר אם אתה מואשם בפשע קל ואין לך עבר פלילי קודם.
  • נכונות לשיתוף פעולה. אם תובעים מוצאים שאתה מוכן לעבוד עם רשויות כדי לעזור בפתרון פשעים אחרים או לעזור בנסיבות אחרות, הם עשויים להיות משוכנעים על ידי עורך הדין שלך לגבש עסקה שבה יקטין את עונשך או ימחק/תבטל את התיק שלך לחלוטין.

ניתן לבטל אישום אם יימצא שהחשוד היה נתון לעצירה בלתי חוקית או שלא הייתה עילה סבירה לביצוע מעצר. למשטרה חייבת להיות אמונה סבירה, המבוססת על עובדות ברורות, כי מעצר ראוי. המשטרה לא יכולה לעצור אותך בגלל תחושת בטן או "פרופיל" של הגזע שלך.

בכל מקרה, עו"ד פלילית יכולה לטעון עבורך שיש לבטל את האישום על ידי הצגת הסיבות הללו בפני התובעים.

דיני נזיקין כללי
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
איך לבחור עורך דין לענייני צבא
תביעת משרד הביטחון תהיה הליך ארוך ומייגע במיוחד. ללא מוכנות נפשית להליך ועורך דין מקצועי ומנוסה...
קרא עוד »
דצמ 29, 2021
הפקעת מקרקעין: מה זה אומר ואיך עושים זאת?
מה ניתן לעשות כאשר מגרש או אזור מסוים נמצא בבעלות פרטית ומנגד אותו אזור חיוני על מנת להוסיף דרכים או...
קרא עוד »
נוב 13, 2019
הגשת תביעה נגד ביטוח לאומי שלב אחר שלב
במסגרת תפקידכם בעבודה נפגעתם במהלך סחיבת ארגזים כבדים אל שטח החנות, ולכן הייתם צריכים לפנות לקבלת...
קרא עוד »
מאי 30, 2021